Анотація власного педагогічного досвіду


АНОТАЦІЯ
ВЛАСНОГО ДОСВІДУ РОБОТИ ПЕДАГОГА У СФЕРІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
На заняттях у своїх гуртках, в основному, впроваджую комбіновану форму проведення занять. Використовую різні методи та прийоми - теоретичні з застосуванням графіків та таблиць, показ по наглядним зразкам, тематичні розповіді, бесіди, практика, вікторини, проводжу заняття з використанням      IT-технологій.
На заняттях початкового технічного моделювання застосовую метод поєднання ігрової форми з теорією у доступній для дітей 7-10 років формі; поєднання практичних занять з так званою формою "ВТК" - відділу технічного контролю - це коли самі гуртківці оцінюють якість виготовленої деталі або моделі: спочатку своєї, потім сусіда, вказуючи на помилки. Це привчає до постійного самоаналізу, кожен учень прагне зробити свою роботу якнайкраще. Звертаю постійну увагу на дотримання Правил ТБ. Якщо є змога, застосовую перегляд відеоматеріалів змагань, новинок техніки. Розповіді веду у цікавій і доступній формі, формі - "Запитання відповідь».
Кожний прояв творчості учнів стараюсь не залишати без уваги. Цьому сприяють поставлена проблемна або екстремальна ситуації, для вирішення яких треба напружити свою уяву та фантазію.
В ході актуалізації знань дітей використовую так звану "ланкову форму (по аналогії з авіаційною термінологією) - коли група ділиться на ланки по 3-4 учні, які спільно працюють над однією темою, але у процесі роботи навчаються взаємодопомозі, розвивають дух здорового суперництва між ланками, виділяють лідерів. По закінченню кожної неділі визначається краща ланка і відмічається у трафаретній таблиці - "Сьогодні краща ланка №... "
У практичній роботі використовується метод "складального цеху" - це коли група учнів "ланка" працює над складною моделлю. Під час роботи всі учні послідовно проходять етапи технологічного процесу, переходячи від одного до іншого, посягаючи всі ази майстерності. Учні молодшої ланки після першого півріччя уже мають змогу працювати на мініатюрних саморобних пристроях. По закінченню кожної теми практикую проводити гурткові змагання, конкурси, що стимулює учнів.
У авіамодельному гуртку старшої вікової групи звертаю увагу на поглиблення теоретичної бази - це вміння читати креслення, працювати з літературою. На заняттях широко застосовуються схеми, креслення таблиць.
ОСНОВНА УВАГА приділяється практичній роботі та тренуванням. Під час практичної роботи застосовую різноманітні шаблони, плази, оправки, щоб звести до мінімуму рутинну роботу.
На заняттях учні навчаються працювати на верстатах, яких, враховуючи вік дітей, зроблено або модифіковано багато (до речі, часто з участю самих гуртківців). Практично більшість операцій по виготовленню деталей моделей - механізовано.
У старших групах використовується метод "мозкової атаки " - при виборі нових конструкцій, іде активне обговорення шляхів та засобів подолання проблемних питань. Це привчає до колективної праці, враховуючи при цьому право кожного на самовираження.
Багато уваги приділяю проведенню тренувань. Якісно проведені тренування - це запорука успіху на майбутніх змаганнях. Тренувальний процес намагаюсь зробити максимально наближеним до змагань. Ведеться хронометраж польотів, відпрацьовуються навички запуску моделей, контролюється дисципліна та самодисципліна, прищеплюються навички роботи на згуртовану команду.
У ракетомодельному гуртку постійно ведеться робота над пошуком нових ідей, технологій. Всі роботи починаються з виготовлення різноманітної оснастки. Затрачений на це час - значно скорочує сам процес роботи над моделями.
Гуртківці ракетомодельного та авіамодельного гуртків на протязі останніх років являються постійними призерами обласних змагань, обласних виставок технічної творчості. Результати змагань обговорюємо, проводимо аналіз участі у змаганнях не тільки своєї команди, але й команд суперників. Аналізуємо досвід кращих команд України, проводимо обмін досвідом з гуртками у межах області та України.
Поєднання теоретичної та практичної роботи, оцінка роботи разом з дітьми, постійне вдосконалення, доступність та цікавість занять - все це надихає дітей на інтерес до праці, впевненість у самостійному виконанні завдання, а також набуваються стійкі практичні навики, які потім знадобляться у самостійному житті.


Немає коментарів:

Дописати коментар